Gyakran ismételt kérdések
Mindent a pubertáskorról
Igen, mire az első menstruáció megjelenik, a szűzhártya általában már elég puha és hajlékony ahhoz, hogy kisebb tamponokat helyezz fel anélkül, hogy megsérüljön.
Az első tamponnal való próbálkozásokhoz különösen ajánljuk az o.b.® ProComfort® Mini-t (a legkisebb o.b.® tampont). Az o.b.® ExtraProtectet pedig akkor próbáld ki, mikor már kicsit több tapasztalatod van a tamponok felhelyezésében. Az ExtraProtect tamponok ülönösen alkalmasak erős vérzés esetén, például szülés után vagy a menopauza idején.
"Igen, a lányok az első menstruációtól kezdve használhatnak tampont. Az első menstruációt megelőző hormonális változások hatására a hüvelynyílás alsó, elülső végén található szűzhártya puha, nyújtható bőrredővé válik.
A kisebb méretű tamponok, mint az o.b.® ProComfort Mini, Normal vagy az o.b.® Original ezért általában gond nélkül használhatók anélkül, hogy a szűzhártya sérülne. A fiatal lányoknak az o.b.® ProComfort Minivel érdemes kezdeniük, mivel ezeket nagyon könnyű felhelyezni.
"Nem, az első menstruáció előtt nem szabad tampont használni. Csak a menstruáció alatt szabad tampont használni, különben a hüvely valószínűleg túl száraz lesz, és a behelyezése kényelmetlen lehet.
Az első menstruáció biztos jele annak, hogy a szervezet eléggé kifejlődött ahhoz, hogy tampont használjon. Az első menstruáció idejére jó választás az o.b.® ProComfort Mini. Az o.b.® ProComfort Mini tamponokat kifejezetten fiatal lányok számára fejlesztették ki, és az első menstruációtól kezdve biztonságosan használhatók.
Igen, a pubertáskor alatt egyes lányok húzódást és feszültséget éreznek a melleikben, amit a hormonok okoznak. Ez nem szokatlan és általában nem fájdalmas. Ha mégis fájdalmat tapasztalsz, mindenképpen fordulj orvoshoz.
Tizenegy és tizenhét éves kor között három lányból kettőnek szabálytalan a menstruációja. Emiatt nem kell aggódni.
A szabálytalan ciklus csak azt mutatja, hogy a nemi hormonok termelődése még nincs teljesen egyensúlyban, ezért még nem következik be a rendszeres menstruáció.
A pubertáskor a fizikai fejlődés normális része. Ha bármilyen aggodalmad van a testi fejlődéseddel kapcsolatban, nyugodtan fordulj orvoshoz.
A gyermekorvos, a háziorvos vagy a nőgyógyász alapos vizsgálata megállapíthatja a fejlődés és az egészség adott állapotát, és választ adhat minden kérdésedre.
A lányoknak addig nem jön meg a menstruációjuk, amíg a testük nem áll készen, mivel az a test saját belső óráját követi. A legtöbb lánynak tizenkét-tizenhárom éves korára jön meg a menstruációja, de van, akinek egy-két évvel korábban vagy később. Ha a testi fejlődéssel kapcsolatban aggályaid merülnek fel, nyugodtan fordulj orvoshoz.
A hüvely folyamatosan megújítja a felszíni és mirigyszövetét, és levedli az elhalt felszíni sejteket. Emellett nedvesen is marad azáltal, hogy a szövetnedvet az alsóbb szövetrétegekből a felszínre szállítja. A levedlett sejtek és a kiválasztódó folyadék teljesen normális váladék, amely az egészséges hüvely működésének természetes része. Általában tiszta vagy fehér (fehér folyás).
A női ciklus során ennek a folyásnak az állaga és színe változhat. Keresd fel nőgyógyászod vagy háziorvosod, ha azt veszed észre, hogy a folyásod kellemetlen szagú, vagy viszketést tapasztalsz. Egy-két évvel az első menstruáció előtt a lányok többsége fehér folyást észlel a fehérneműjében. Ez teljesen normális, és csak azt mutatja, hogy a nemi szervek elkezdtek működni.
Két jele van, hogy hamarosan megjön az első menstruációd: az első a növekedési hullám, a második a fehér folyás, amit sok lány észrevesz a fehérneműjében. Ez a folyás egy teljesen természetes hüvelyi folyás, amely azt mutatja, hogy a nemi szervek elkezdenek működni.
A hüvely különböző időpontokban különböző mennyiségű váladékot termel, néha többet, néha kevesebbet. A menstruációd általában egy-két évvel a folyás első megjelenése után kezdődik.
A pubertás alatti érési folyamat nagyon változatos, és a különböző jelek nem minden lánynál mindig ugyanabban az időben és sorrendben jelennek meg.
Az első dolog, amit egy lány valószínűleg észrevesz, az a mellek fejlődése, majd a szőrnövekedés a szeméremtest és a hónalj területén. A hüvelyi folyás általában körülbelül egy évvel a lány első menstruációja előtt kezdődik. Ezek a változások kilenc és tizenöt éves kor között zajlanak.
A pubertás során a külső szeméremajkak megvastagodnak és megnagyobbodnak, amíg el nem fedik a belső szeméremajkak egészét vagy majdnem egészét.
Nem ritka, hogy a belső szeméremajkak a pubertás során nagyobbak, mint a külsők, így kicsit kiállnak. A pubertás alatti fejlődés egyénenként annyira változó, hogy nem igazán beszélhetünk arról, hogy bármelyik "normális" és mindenkinél biztosan megfigyelhető.
A mellek már az első menstruáció előtt elkezdenek fejlődni, és ez utána is folytatódhat.
Tizenhét éves kor körül a testi fejlődés általában befejeződik, és a mellek teljesen kifejlődnek. Minden nő és lány másképp néz ki, így a mellek mérete és alakja is. A mellek lehetnek nagyok vagy kicsik, ami általában örökletes.
Az első menstruáció lehet normális vérzés, és három-hét napig tarthat. Egyes lányok csak egy vérfoltot vehetnek észre a bugyijukon vagy egy kis barnás foltot, mert a vérzés még nagyon enyhe.
Az egészségügyi betétet a fehérneműbe kell behelyezni. Egy ragasztócsíkkal rögzítik a fehérneműhöz, és csak akkor szívja fel a menstruációs folyadékot, amikor az már kifolyt a hüvelyből. Az egészségügyi betétekkel ellentétben a tamponok a menstruációs folyadékot a test belsejében szívják fel, így kívülről minden kényelmesen száraz és tiszta marad.
A tamponok a helyükön maradnak, és jó választás, ha sportolni vagy úszni szeretnél. Mindenkinek a saját döntése, hogy melyik lehetőséget részesíti előnyben. A legjobb, ha saját magad találod ki, melyik tampon illik hozzád a legjobban.
Ne aggódj, nem vagy egyedül! A pattanások általában a pubertáskor részei. A jó hír az, hogy: Nem maradnak meg örökre!
A pattanásokat a hormonok fokozott termelődése okozza, amelyek a tested összes többi változásáért is felelősek. A hormonok hatására a bőröd több faggyút termel (a faggyú egy zsíros anyag, amely rugalmasan tartja a bőröd), ami eltömíti a szőrtüszőket, és pattanásokat hoz létre.
Van, akinek több van, van akinek kevesebb. A legjobb, ha alaposan és rendszeresen tisztítod a bőrödet és a hajadat, és ellenállsz a kísértésnek, hogy kinyomd őket. Ha ehhez tartod magad, hamarosan javulni fog a helyzet.
Nem kell a mosakodás megszállottjává válnod a menstruációd alatt. A napi kétszeri - reggel és este - mosakodás az ideális. Ha a szükségesnél gyakrabban mosod meg az intim területedet az az érzékeny bőrnek nem biztos hogy jót tesz. Ha túl keveset mosakszol, kellemetlen szagot érezhetsz.
Ez teljesen rajtad múlik. Ha tenni akarsz valamit a szőrzettel, akkor leborotválhatod, vagy eltávolíthatod gyantával. A gyantázási módszer lényege, hogy forró viaszt kensz a bőrre, majd egy gyors mozdulattal kihúzod a szőrt. A legjobb, ha megkéred édesanyádat, idősebb húgodat vagy barátnődet, hogy mutassa meg, hogyan kell csinálni, de elmehetsz egy szépségszalonba is.