Menstruációs görcsök & menstruációs fájdalom

menstruációs fájdalom
menstruációs fájdalom

Így vészeld át kényelmesen a menstruációdat

Gyakran érzel feszültséget vagy görcsöket a hasadban a menstruációd alatt? Ingerlékeny és fáradt vagy? Ezzel nem vagy egyedül - mindannyian átéltük már ezt a menstruációnk alatt! Ha jobban megérted a menstruációs fájdalmak és egyéb menstruációs problémák okait, és megszívlelsz néhány tippet, az segíthet abban, hogy jól érezd magad a menstruációd alatt - pont mint bármely más napon.

Menstruációs fájdalom

Gondolkodtál már azon, hogy mi is történik pontosan a testedben, és mi okozza a menstruációs görcsöket? Íme egy rövid áttekintés:

A menstruációs fájdalom, amelyet az orvosok primer dysmenorrheanak (más néven elsődleges menstruációs zavarnak) neveznek, gyakran a menstruáció elején jelentkezik, miután a petefészekben lévő petesejt leválik és a petevezetékbe vándorol. A méhnyálkahártyában fokozottan képződnek a prosztaglandinok hírvivő anyagok, amelyek támogatják a méhizmok tevékenységét a nyálkahártya leválásában. A méh újra és újra összehúzódik, hogy elősegítse a nyálkahártya felső rétegeinek leválását, ami görcsös menstruációs fájdalmat okozhat.

Súlyos menstruációs fájdalom

Létezik az úgynevezett másodlagos dysmenorrhoea is, amely egy betegség (pl. ciszta, méhgyulladás, myoma, endometriózis) vagy mechanikus fogamzásgátló (spirál) által okozott menstruációs fájdalom. Ha bizonytalan vagy benne, nőgyógyászod különböző diagnosztikai módszerekkel meg tudja állapítani, hogy a menstruációs fájdalmad "normális"-e.

Hangulatváltozások

A menstruációs ciklusod alatti hangulatingadozásokért a hormonok felelősek. A progeszteron- és ösztrogénszintektől függően, amelyek befolyásolhatják az agyban lévő boldogsághormon, a szerotonin mennyiségét, vagy fáradtnak és ingerültnek érzed magad, vagy hirtelen több energiád van és nyugodtnak tűnsz.

Tippek a menstruációs fájdalmak és hangulatingadozások ellen

  1. Mozogj! Nem kell túlterhelni a szervezetet, de egy könnyű vagy mérsékelt mozgásprogram a friss levegőn - például séta, kerékpározás vagy úszás - gyakran csodákra képes a hasfájás ellen. A testmozgás pozitívan hat a közérzetedre, és segít az alhasi izmok nyújtásában, így egy kicsit enyhítheted a menstruációs fájdalmat.
  2. A hő a legjobb házi gyógymód! Tegyél egy meleg vizes palackot a hasadra, amikor a kanapén fekszel, vagy vegyél egy meleg fürdőt, hogy serkentsd a vérkeringést. A hő kitágítja az ereket, ellazítja a testedet, és enyhíti a fájdalmat.
  3. Kényeztesd magad valamivel, amit igazán élvezel! Szánj időt arra, hogy újra találkozz a barátaiddal, vagy nézd meg a kedvenc filmedet. Kényeztesd magad egy finom, egészséges fogással. Fontos: az étcsokoládé segít megfékezni a sóvárgásodat és növeli a szerotoninszintedet.
  4. Maradj távol a kávétól! Még ha a napi kávé olyan természetesnek is tűnik, mint a légzés, érdemes elkerülni a menstruáció alatt. A koffein ugyanis szűkíti az ereket, és súlyosbíthatja az olyan tüneteket, mint a fejfájás és a görcsök.
  5. Aludj eleget! Nagyon sok oka van annak, hogy miért fontos az alvás: szinten tartja a hormon- és vércukorszintet, és időt ad a szervezetednek a regenerálódásra. Szundíts délután egy hosszabbat, hogy felfrissültnek érezd magad. Ha melegvizes palackot vagy melegítőpárnát használsz a relaxáláshoz, könnyebben elalszol.

Észlelsz olyan tüneteket, mint ingerlékenység, fejfájás vagy kellemetlen érzés már a menstruációd előtt is? Tudj meg többet a PMS-ről (premenstruációs szindróma) itt.

Ha a menstruációd menete jelentősen megváltozik, erről itt találsz fontos és hasznos információkat itt.

o.b.<sup>®</sup> termékkereső

Melyik o.b.® tampon illik hozzád? Válaszolj
négy rövid kérdésre.

Gyakran ismételt kérdések

Tudj meg többet a menstruációról, a
pubertáskorról és a tamponokról.